szafran
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Sopot
|
Wysłany: Śro 23:52, 28 Sty 2009 Temat postu: L.I.G - 18 Gdańsk |
|
|
Cytat: | 20 stycznia 2009 roku Muzeum Poczty wzbogaciło się o replikę armaty L.I.G. -18, ściśle wzorowaną na uzbrojeniu użytym przez siły niemieckie w czasie ataku na Pocztę Polską w Gdańsku. Jest to jedyna tak dokładna i kompletna kopia tego działa w naszym kraju. Wyjątkową armatę zobaczyć można w Sali Głównej Oddziału Muzeum Poczty.
Muzeum Poczty pozyskało w styczniu tego roku nowy i niecodzienny element kolekcji. W Sali Głównej, poświęconej pamięci poległych Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, stanęła zrekonstruowana armata Leichtes Infanteriegeschütz 18 (lekkie działo piechoty), w skrócie L.I.G.-18.
Wybór tego działa jako elementu stałej ekspozycji w Muzeum Poczty nie jest przypadkowy. Oddziały niemieckiej Policji Porządkowej w Gdańsku, atakujące Pocztę Polską w dniu 1 września 1939 roku, uzbrojone były w dwie armaty L.I.G.-18, z których prowadzono ostrzał frontu Poczty od strony ul. Sierocej. Później zostały one użyte w ostrzale umocnień Westerplatte z nabrzeża w Nowym Porcie.
Armata została odtworzona ściśle według projektu niemieckiej firmy Rheinmetall z 1927 roku z dbałością o najdrobniejsze detale. W 1933 roku wprowadzono ten model do użytku jako broń bliskiego wsparcia piechoty. Był to jeden z najpowszechniejszych sprzętów bojowych konstruowanych w Niemczech w latach 1941-1944.
Działo ma ok. 2,7 m długości, 1,36 m szerokości w najszerszym miejscu i waży ok. 400 kg. Maksymalny zasięg pocisku wystrzelonego z lufy o kalibrze 7,5 cm i długości ok. 8 m to niemal 3,6 km.
Oryginalna armata L.I.G.-18 była przystosowana do wystrzału 15 do 20 pocisków na minutę. Mogła być ciągnięta przez konie i lekkie pojazdy holownicze, a obsługiwało ją czterech żołnierzy.
Replika niemieckiej armaty należąca do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska jest w pełni funkcjonalna i wszystkie jej parametry zgodne są z rzeczywistymi wymiarami działa L.I.G-18. Tak dokładnie zrekonstruowanej, kompletnej i działającej kopii w skali 1:1 nie posiada żadna z placówek muzealnych w Polsce, zaś w całej Europie jest zaledwie kilka egzemplarzy tej armaty. Umieszczenie tak rzadkiego eksponatu w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku to nie tylko wyróżnienie dla naszej Instytucji i niezwykła lekcja historii dla odwiedzających nas Gości, ale też gorzkie przypomnienie dysproporcji między bohaterskimi Obrońcami Poczty Polskiej w Gdańsku, uzbrojonymi jedynie w karabiny i granaty, a atakującymi oddziałami niemieckimi, miotającymi z armat burzące pociski.
Autorem projektu rekonstrukcji i jej wykonawcą jest pan Michał Wierzbicki z Sopotu.
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|